
Priebežne odpovedám na rôzne otázky od Vás, tak sa s Vami chcem podeliť o moje odpovede. Ak máte na mňa akúkoľvek otázku, rád Vám na ňu odpoviem.
1. Ako by sa mali rozšíriť, prípadne zúžiť kompetencie krajských miest?
Pre mesto aj občanov by bolo prínosom ak určité kompetencie, ktoré dnes prináležia štátu resp. samosprávnym krajom, by boli v kompetencií výhradne mesta. Takto by sa zmenilo k lepšiemu spravovanie vecí verejných vďaka čomu by vedelo mesto promtnejšie reagovať na potreby a podnety občanov. To sa týka predovšetkým dopravy konkrétne ciest 1. triedy ako Levická, Chrenovská, Tr. Andreja Hlinku, Štefánikova, Novozámocká cesty 2. triedy ako Cabajská a ciest 3. triedy ako Dlhá, Trnavská a Jarocká. Občan dnes nerozlišuje v koho vlastníctve sú, naopak trvá na tom, aby boli v 100% stave.
Rovnako by bolo prínosom, keby v kompetencii miest bolo aj stredné školstvo či sociálne služby, ale to už zachádzame do úvahy o dôležitosti a opodstatnenosti samosprávnych krajov a to nie je téma dňa.
Určite by bolo žiaduce zmeniť zákon o obecnej polícií a rozšíriť jej kompetencie hlavne v oblasti dopravy napr. meranie rýchlosti, kvôli bezpečnosti našich detí a občanov predovšetkým na sídliskách a obydliach miest, tak ako je to v susedných Čechách. Rovnako by som uvítal keby naši policajti mohli pri výkone svojej služby mohli byť v civile takto by vo väčšej miere dokázali odhalovať páchateľov priestupkov a trestnej činnosti.
Vyššie pomenované súvislosti sa dotýkajú všetkých miest a obcí na Slovensku.
Špeciálne rozšíriť kompetencie krajských miest by som navrhoval tak ako je to v prípade Bratislavy a Košíc. Mestské časti v krajských mestách by sa stali pravnickými osobami, to znamená mali by svoju územnú samosprávu a prenesenú pôsobnosť v rozsahu vymedzenom zákonom a štatútom krajského mesta. Za príklad dávam obce susediace s mestom Nitra, ktoré majú 2000 obyvateľov majú svojho starostu, 3 pracovníčky úradu a 5 zamestancov, ktorí sa každodenne starajú o údržbu majetku vo vlastníctve obce. V Bratislave je napríklad takýmto spôsobom riadená mestská časť, ktorá má 6800 obyvateľov.
V Nitre dve mestské časti Chrenová a Janíkovce, ktoré majú spolu 18 000 obyvateľov a sú spojené v jeden volebný obvod s najväčšími katastrálnymi územiami majú v mestskom zastupiteľstve len 7 poslancov, ktorí svoju funkciu vykonávajú popri zamestnaní. Správa tejto ako aj ostatných mestkých častí je riadená z mestského úradu teda centralizovane. Poslanci sa stávajú zbytočne terčom kritiky za to ako sú mestské časti spravované resp. nespravované. Takouto legislatívnou zmenou by sa samospráva zo dňa na ďen priblížila k občanovi, k riešeniu jeho potrieb a problémov.
2. Aké nové zdroje financovania si viete predstaviť?
Tak ako je momentálne nastavený dnešný systém financovania samosprávy prostredníctvom výnosu dane z príjmu fyzických osôb ani zďaleka nepokrýva napriek zvereným kompetenciám od štátu chod miest a obcí. Od roku 2002 v rámci fiškálnej decentralizácie prešlo viacero kompetencií zo štátu na mestá, avšak bez finančného krytia.
Určite by som osobitne uvítal, úpravu financovania školstva. Tu mestám a obciam pripadol celý rad povinností a činností v dôsledku prenesenia zriaďovateľskej funkcie, avšak tieto činnosti štát nefinancuje vôbec. Všetci chceme inkluzívne vzdelávať vzhľadom na potreby našich detí, chceme, aby bolo v našich školách viac tak potrebných asistentov, viac psychológov avšak nateraz ich vieme zaplatiť len z vlastných zdrojov. Pokiaľ táto činnosť má byť financovaná iba zo strany mesta, tak to bude na úkor iných činností.
Samozrejme významným zdrojom príjmu mesta v najbližšom období môže byť Plán obnovy a výzvy z fondov EÚ vrámci programového obdobia 2021-2027. Tu platí pravidlo úspešní budú pripravení, čo v Nitre v momentálnej situácií vedenie mesta zanedbalo a v záujme občanov musíme zjednať čím skôr nápravu, pretože mesto by takto mohlo prísť o miliónové investície.
3. Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora Nitry?
Vidím ako naše mesto upadá. Počas môjho 20-ročného pôsobenie v komunálnej politike som nazbieral skúsenosti, schopnosti a manažérske zručnosti, ktoré viem zúročiť ako primátor mesta.
4. V akom stave sa podľa Vás nachádza mesto?
V prvom rade je manažérsky nezvládnuté. Dobiehajú len projekty, ktoré sa začali ešte v predchádzajúcich volebných obdobiach. Hospodárenie ide dole vodou, sme stále viac zadlžení a čo je horšie, súčasné vedenie mesta neminulo peniaze na hmatateľné investície, ale ich jednoducho úplne krátkozrako prejedlo, takže za ne ani nič neuvidíme. To bude jedna z prvých úloh. Skonsolidovať rozpočet a zastaviť míňanie na nezmysly. Čakajú nás ťažké časy, bude treba peniaze pre ľudí. Mesto nevyhnutne potrebuje dobrého hospodára.
5. Akým problémom mesto čelí?
Treba postupne konsolidovať verejné financie, aby sme mali peniaze na projekty, ktoré ľuďom zlepšia život. Tých problémov a výziev je tu veľa. Ako v každom veľkom meste, ľudí v Nitre trápi parkovanie a dopravné zápchy. Chýbajú kvalitné a bezpečné chodníky, čistota a pravidelná údržba zelene. Spolu s mojím tímom sme vypracovali PLÁN PRE NITRU, ktorý obsahuje viac ako 300 realizovateľných riešení, aby sme mohli hneď pracovať a začať meniť Nitru k lepšiemu.
6. Čo chcete v meste zmeniť?
Chceme zlepšiť vzťah občanov Nitry ku svojmu mestu. Potrebujú dostať možnosť rozhodovať o dôležitých veciach. Nemôže sa vedenie mesta svojvoľne rozhodovať bez súhlasu občanov k významným strategickým veciam. Dnes už existujú rôzne aplikácie, ktoré umožňujú robiť elektronické mestské referendá a vedia tak zapojiť ľudí do rozhodovacieho procesu. Chcem počúvať ľudí.
Citlivé budovanie parkovacích domov a spriechodnenie komunikácií, na ktorých sa tvoria dopravné zápchy je jedna z prvých úloh. Čistota, starostlivosť o zeleň je ďalšia téma, ktorú chcem okamžite vyriešiť cez novú správu mestských častí. Každá mestská časť bude mať servisnú skupinu pracovníkov, ktorý zabezpečia každodennú starostlivosť o majetok mesta.
Každá mestská časť na základe počtu obyvateľov a jej rozlohy, bude mať servisnú skupinu pracovníkov mesta, alebo mestom založeného podniku, ktorá sa bude každodenne starať o majetok mesta v príslušnej mestskej časti, pričom administratívu pre občanov mestských častí bude i naďalej riešiť Mestský úrad.
Odpadové hospodárstvo je ďalšia dôležitá oblasť. Ľudia majú problémy so zbavovaním sa odpadu a to je priestor na vznik neporiadku v meste. Preto vybudujeme zberný dvor v každej mestskej časti, aby sme zabránili vzniku čiernych skládok.
Materské školy a trávenie voľného času detí, ale aj seniorov je ďalšia z našich priorít. Našťastie, mám tím, v ktorom sú skúsení odborníci, a môžeme sa do všetkých týchto oblastí pustiť takpovediac, ihneď po voľbách.
7. Kandidujete ako jednotlivec alebo máte tím?
Ak chceš ísť rýchlo, choď sám, ak chceš ísť ďaleko, choďte dvaja.
Nepoznám nikoho, čo dokázal niečo úplne sám. Vždy sú okolo vás ľudia, ktorí vám pomôžu a významne svojou prácou a energiou prispejú k úspechu. Mám tím ľudí, kandidátov na poslancov, ktorí toto mestu milujú a budú preň naplno pracovať. Môj tím tvoria pracovití ľudia, ktorí sú schopní viesť toto mesto. Rovnako pevnou súčasťou môjho tímu sú aj občania Nitry, s ktorými sa chcem pravidelne radiť a stretávať nielen počas volebnej kampane.
8. Kandidujete ako jednotlivec alebo máte tím?
Ak chceš ísť rýchlo, choď sám, ak chceš ísť ďaleko, choďte dvaja.
Nepoznám nikoho, čo dokázal niečo úplne sám. Vždy sú okolo vás ľudia, ktorí vám pomôžu a významne svojou prácou a energiou prispejú k úspechu. Mám tím ľudí, kandidátov na poslancov, ktorí toto mestu milujú a budú preň naplno pracovať. Môj tím tvoria pracovití ľudia, ktorí sú schopní viesť toto mesto. Rovnako pevnou súčasťou môjho tímu sú aj občania Nitry, s ktorými sa chcem pravidelne radiť a stretávať nielen počas volebnej kampane.
9. Kde nájdem Váš životopis?
Môj životopis nájdete na tomto odkaze: www.stefanstefek.sk/zivotopis
10. V ktorej časti Nitry ste prežili svoje detstvo a mladosť?
Okrem základnej vojenskej služby v Jihlave som celý môj život prežil v Nitre. Aj keď musím podotknúť, že do roku 1974 Veľké Janíkovce boli samostatná obec. Až od januára 1975 sú súčasť mesta Nitra ako mestská časť Nitra-Janíkovce. A mnoho ďalších vecí.
11. Aká je Vaša jazyková vybavenosť?
Na základnej a na strednej škole som študoval ruštinu a základy angličtiny mám vďaka štúdiu na vysokej škole.
12. Ako vnímate dopravu v meste?
Doprave v Nitre veľmi pomohlo, že sme vybudovali Chrenovský most a spustili rýchlostnú komunikáciu R1, ktorá nás odbremenila od tranzitnej dopravy. Kamióny v centre mesta sú stále problém, treba tvrdo rokovať s ministerstvom o vybudovaní obchvatu. Prebudovanie križovatiek na kruhové objazdy a iné rýchle stavebné úpravy (ako nové odbočovacie pruhy a podobne) tiež výrazne pomôžu plynulosti cestnej premávky.
13. Akú úlohu ste mal pri výstavbe obchvatu R1?
Samotnej výstavbe zo strany štátu predchádzalo množstvo krokov, ktoré muselo mesto urobiť. Za mesto Nitra som koordinoval všetky rokovania s NDS, mestom Nitra, NSK, Dopravoprojektom, s občanmi mesta pri majetkovoprávnom vysporiadavaní, s Krajským stavebným úradom, s Krajským úradom dopravy a s mnohými ďalšími inštitúciami. Väčšina rokovaní sa uskutočňovala na mestskom úrade.
14. Boli ste viceprimátorom 8 rokov. Ako ste Nitru posunuli vpred?
Vybudovali sme detské ihriská, športovú halu na Klokočine, opravili sme základné a materské školy a Centrum voľného času Domino. ZUŠ bola roztrúsená na piatich miestach a deti pendlovali po celom meste. Dnes ju máme pod jednou strechou. Vybudovali sme Chrenovský most, čím sme spojili dve mestské časti a výrazne zlepšili dopravnú situáciu v meste. Aj tie cyklotrasy, ktoré sa teraz budujú, sa robia iba vďaka tomu, že sme pracne pripravili projekty na ich realizáciu. Okrajové mestské časti nemali kanalizáciu, dnes ju majú prakticky všetky. Našou zásluhou majú seniori moderné zariadenie na Zobore, kde je o nich postarané. Postavili sme 94 nájomných bytov a tých 34 bytov, ktoré sa stavajú dnes, sa robia tiež iba vďaka našej príprave a projektom. My sme získali priestor na to, aby mohlo vzniknúť Kreatívne centrum. A mnoho ďalších vecí.
15. Ako vnímate kvalitu vody v Nitre ako investičný riaditeľ ZSVS?
V prvom rade chcem ubezpečiť, že kvalita vody v Nitre je poriadku a nezhoršuje sa. Pravidelne monitorujeme kvalitatívne parametre vody. Je zdravotne vyhovujúca. Áno, je v niektorých častiach žltá a je to veľmi neprijemné. Je to zapríčené starým potrubím. Mení sa postupne, podľa finančných možností a treba tento proces urýchliť. Nesmieme zabúdať aj na činnosti, ktoré súvisia s Nitrianskou teplárenskou spoločnosťou, ktorá v letných mesiacoch robí odstávky a priebežne tiež rekonštruuje rozvody, čo môže mať vplyv na zafarbenie vody. Je dôležité povedať, že v Nitre je viac 360 km vodovodného potrubia, ktoré má dnes viac ako 50 rokov a vyžaduje si komplexnú rekonštrukciu. Doteraz sa každý rok sa v Nitre rekonštruovali tie najviac poškodené úseky v rámci finančných možností podniku. Budem tlačiť na to, aby sme na tieto projekty dostali viac peňazí z eurofondov a mohli postupne vymeniť staré potrubie za nové.
16. Akým spôsobom by ste v rámci svojich kompetencií chceli prispieť k zlepšeniu životných podmienok zdravotne znevýhodnených občanov v meste Nitra a to v oblastiach: a.) skvalitnenia sociálnych služieb, b.) odbúravania architektonických a komunikačných bariér, c.) zlepšeniu prístupnosti ďalších služieb, kultúrno-spoločenských, športových a voľnočasových aktivít?
Téma bezbariérovosti sa rieši v meste už roky a v podstate bez výsledkov. V MZ bol schválený už druhý dokument týkajúci sa prístupnosti v meste Nitra pre osoby so zdravotným znevýhodnením, ale viac menej vždy išlo len o dokument do „zásuvky“, napriek počiatočnému entuziazmu sa v tejto téme posunúť ďalej. Uvedomujem si, že to je téma súvisiaca s viacerými odbormi, a preto si táto téma vyžaduje človeka, ktorý bude túto tému posúvať ďalej.
– Ad. 1: V meste Nitra je vybudovaná sieť sociálnych služieb aj pre cieľovú skupinu osôb so zdravotným postihnutím, ale stále je čo skvalitňovať. Rád by som sa zasadil o dostupnú sieť pre ľudí s autizmom a rozšíril ambulantné služby najmä pre osoby so psychickými chorobami, napr. alzheimer, parkinson, rôzne úrovne demencie, atď.
– Ad. 2: V Akčnom pláne prístupnosti, ktorý vznikol ako logický krok z dôvodu schválenia v MZ Stratégie prístupnosti mesta Nitry pre všetkých, vznikol v spolupráci so STU, audit verejných mestských budov, kde sú jasne a zrozumiteľne popísané všetky bariéry, najmä tie architektonické. Rád by som na tento audit nadviazal a urobil plán postupnej debarierizácie vo vybraných budovách. V Akčnom pláne sú navrhnutú aj ďalšie 4 trasy, na ktorých by sa mali označiť bariéry a následne tieto odstrániť tak, aby sa stali prístupné nielen pre vozíčkarov, ale aj ľudí s obmedzenou mobilitou či mamičky s kočíkmi. Čo sa týka debarierizácie v prístupnosti informácií, rád nadviažem na to, čo sa v meste v tejto téme už robí a aj tu by som rád priniesol nové možnosti, napr. informácie o dianí v meste ľahko čitateľným textom, materiály a informácie na webe v zmysle pravidiel jasnej tlače, atď.
– Ad. 3: Myslím, že odpoveď na túto otázku je zahrnutá aj v predchádzajúcich odpovediach. Je nevyhnutné urobiť zásadné kroky v debarierizácii verejných mestských budov, vrátane športovísk a kultúrnych stánkov a týmto ich sprístupniť pre osoby so zdravotným znevýhodnením. V tejto téme prostredníctvom dotačných schém rád podporím organizácie, ktoré sa v
meste Nitra venujú tejto cieľovej skupine a v rámci svojej činnosti organizujú športové, kultúrne či voľnočasové aktivity.
Sme otvorení a ochotní počúvať. V prípade, ak majú nevidiaci a slabozrakí v našom meste akékoľvek iné problémy, nebudeme voči nim ľahostajní. Chceme spolupracovať aj so záujmovými združeniami nevidiacich a slabozrakých a reflektovať na ich požiadavky a podnety.
Pre mňa a môj tím je veľmi dôležité, aby sa v meste Nitra cítili aj nevidiaci a slabozrakí ľudia ako plnohodnotní občania, s ktorými mesto ráta. Urobíme všetko preto, aby Nitra bola aj v tomto smere príkladnou samosprávou.
V tejto téme je pred nami skutočne výzva a rád by som aj v téme prístupnosti a debarierizácie urobil kus dobrej práce.
© 2022 Štefan Štefek | Ochrana súkromia
Objednávateľ: Ing. Štefan Štefek, Willermova 11, 949 07, Nitra-Janíkovce. Dodávateľ: QUANTUM ONE, s.r.o., Žilinská 9, 949 01, Nitra, IČO: 52 889 556